W poprzednim kwartale informowaliśmy o uruchomieniu nowoczesnego laboratorium w Expom S.A. jako element naszej najnowszej inwestycji. Natomiast w grudniu, podczas zakładowej wigilii w Expom nastąpiło uroczyste otwarcie nowego Centrum Badawczo- Rozwojowego.

Pod tą dumną nazwą kryje się rozległa inwestycja, a jej łączny koszt to blisko dziesięć milionów złotych. Inwestycja ma na celu wdrożenie do produkcji nowych rozwiązań technologicznych. W spotkaniu poza załogą Spółki, kooperacją, zarządem oraz akcjonariuszami brali udział Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku Mirosław Wodara oraz Wójt Gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski.

— Realizacja projektu przyczyni się do uruchomienia innowacyjnych technologii w naszym powiecie, których efektem będzie wzrost eksportu polskiej gospodarki oraz poprawa konkurencyjności i innowacyjności Expom S.A. zarówno na arenie międzynarodowej ale też tu, lokalnie – komentował Wójt Gminy Kurzętnik.

— Na całą inwestycję składało się kilka etapów, m.in. budowa nowoczesnego laboratorium przemysłowego o którym wspominaliśmy wcześniej, zakup jednej z największych obrabiarek CNC w północnej Polsce oraz stołu pomiarowo– traserskiego, modernizacja istniejącej hali i udźwigowienia. Pierwszym etapem tak ogromnej inwestycji było wyposażenie laboratorium w nowoczesny sprzęt badawczy. Obecnie w laboratorium prowadzone są badania geometrii, badania niszczące i nieniszczące konstrukcji spawanych, badania i inspekcje dotyczące antykorozji, badania elektryczne i BHP. Należy dodać, że jest to jedyne takie laboratorium w naszej okolicy. Na sukces całego przedsięwzięcia pracowało wielu naszych pracowników i pomimo niezaplanowanych wydarzeń podczas realizacji tej inwestycji udało nam się osiągnąć zamierzony cel czego gratuluje i za co dziękuje całej załodze – dodaje Prezes Zarządu, Rafał Domżalski.

— Warto wspomnieć, że Expom od kilku lat sukcesywnie modernizuje przestrzeń produkcyjną, zapewniając dzięki temu bardzo atrakcyjne warunki pracy dla swojej załogi. Jesteśmy dumni z faktu, iż możemy zapewnić obecnym oraz potencjalnym pracownikom odpowiednie warunki pracy. Mówię tu o sprawach podstawowych jak rental odzieży, praca na w pełni wyposażonych stanowiskach przy projektach dla światowej klasy klientów kończąc na pracy na profesjonalnych maszynach wartych miliony złotych. Do tego dochodzą bogate świadczenia socjalne i programy pro pracownicze wraz z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dzięki temu mamy w Kurzętniku zakład produkcyjny na poziomie europejskim. Patrząc wstecz widzimy jak bardzo zmieniła się Spółka w ostatnich kilku latach. Serce zakładu czyli przestrzeń produkcyjna jest wyposażona na bardzo wysokim poziomie. Świadczą o tym nasze inwestycje w modernizację hal produkcyjnych, biurowca, nowe maszyny oraz sprzęt taki jak innowacyjne laboratorium czy nowa obrabiarka o gabarytach siedemnaście metrów długości i wysokość pięciu metrów. To sprzęt światowej klasy, umożliwiający realizację dotychczas niemożliwych do wykonania przez nas projektów. Do tego dochodzi udźwigowienie wynoszące nawet do 70 ton- komentuje Prezes Zarządu.

Dynamiczny rozwój Expom jest efektem zapoczątkowanego w 2013 r. i trwającego do dziś programu modernizacji firmy. W tym okresie z lokalnej firmy Spółka stała się globalnym eksporterem. Zarząd Expom zdradza, że to nie koniec zmian i inwestycji. Dla lokalnej społeczności na uwagę zasługuje fakt, że tak nowoczesne możliwości technologiczne znajdują się w najbliższym sąsiedztwie mieszkańców, dosłownie w zasięgu ręki. Prężna rozbudowa zarówno nowoczesnego parku maszynowego jak i komfortowe warunki pracy oferują szerokie możliwości dla pracowników. Stwarzają solidne fundamenty pod to aby rozwijać się pracując w Expom.